Alkali

 
Alkali metaller grubundan olan alkali kimyasalı en bilindik haliyle litmus kağıtlarının kırmızıdan maviye dönüşmelerini sağlayan güçlü bir bazdır. Asitlerle reaksiyona girerek nötr tuzlar üreten alkaliler, baryum gibi metallerin amonyum hidrositlerine ve hidrositlerine uygulanır. Yani bir çözeltinin asitlik ve alkalite seviyesinin ölçülmesini sağlar. Dolayısıyla alkali bazlı ürünler endüstrinin hemen hemen her kolunda kullanılmaktadır.
Kostik, soda, selofan, deterjan ve temizleme kimyasalları, tekstil ve yumuşatıcılar gibi birçok farklı üründe kullanılan alkali grubu ürünlerimiz Koray Kimya güvencesiyle 1992 yılından beri üretilip satılmaktadır. İnsanların asırlardır kullandığı alkali, 18. yy. sonundan beri neredeyse her türlü temizlik kimyasalının vazgeçilmezidir. Birçok sektörde alkali bazlı kimyasallar kullanılmaktadır.

 

Alkali Bazlı Kimyasallar

 
Alkali bazlı kimyasallar, kimya sektörünün en geniş yelpazeye sahip olan kimyasallarındandır. Özellikle leke çıkarma ve temizlik ile ilgili kullanılan ürünlerde kullanılırlar. Su bazlı yağ sökücüler, ultrasonik cihazlar için kullanılan toz ve likit kimyasallar ya da klima ve petek temizliğinde kullanılan kimyasallar alkali bazlı kimyasallardır.
Firmamız bünyesinde kullanılan çeşitler ise; ağır soda, hafif soda, boraks, boncuk kostik, hidrojen peroksit, sodyum bikarbonat, sodyum sülfat ve zırnık gibi kimyasallar alkali kimyasalı olarak kullanılan kimyasallardır. Tüm alkaliler bazdır ama her baz alkali değildir. Suda çözünenler alkali, suda çözülemeyenler ise baz olarak nitelendirilir. İçtiğimiz suda dahi, alkali kimyasalı kullanılmaktadır.
Firmamız Türkiye’nin en büyük hidrojen peroksit üreticisi olduğundan, her sektör için kullanılan bu kimyasalların üretiminde en üstün teknolojilerden yararlanmaktadır.
 
 

Alkali Bazlı Kimyasalların Özellikleri

 
Alkali solüsyonlarda genel olarak sergilenen bazı özellikler vardır. Bu özellikler;
 
·         Nemli kırmızı litmus kağıdını maviye çevirirler,
·         Acılıdırlar,
·         Sabunlu ve kaygan etkileri vardır,
·         NaOH ve KOH gibi çeşitleri aşındırıcı özellik gösterir,
·         Elektrolitlerdir,
·         PH değerini 7 ve üzerinde gösterirler.
 

Alkali Kimyasalların Kullanım Alanları

 
Sabun ve seramik üretimi başta olmak üzere, çeşitli temizlik kimyasallarının üretilmesinde alkali kimyasalı kullanılır. Tekstilde de yoğun olarak kullanılan alkalilerin güçlü olanları kullanılırken özel gözlük ve eldivenlerin kullanılması gerekir.
Tüm bu hassasiyet söz konusu olduğunda 25 yıllık deneyimimizle endüstriyel kimyasal alanındaki ihtiyacı karşılayan firmamız, doğaya verilen zararı en aza indirgeyerek alkali kimyasalları konusunda Türkiye’nin önde gelen markalarından biri haline gelmiştir.